txtAnkieta.jpg

middleT.jpg

Jesteś tu: Strona główna » O szkole

Kartka z historii szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrzeszowie zwana powszechnie „Jedynką” bierze swój początek  16 stycznia 1932 roku, kiedy to istniejącą od XIX  wieku szkołę w mieście podzielono na męska i żeńską. Jedna oznaczono nr 1, a drugą nr 2. Obie funkcjonowały w budynku obecnego Gimnazjum Nr 2 przy ul. Piastowskiej.

Okres wojny i okupacji przerwał funkcjonowanie szkoły, która wznowiła pracę  26 lutego 1945 roku w systemie czteroklasowym jako jedna szkoła. 8 marca tego samego roku miejscowe władze powołały Publiczną Szkołę Powszechną nr 1, która 1 września 1948 roku zmieniła nazwę na Państwową Szkołę Ogólnokształcącą stopnia Podstawowego  i Licealnego Ostrzeszowie.. Lekcje dla 342 uczniów odbywały się również  w pomieszczeniach obecnego Urzędu Miasta i Gminy, a dla klas starszych w budynku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie. W roku szkolnym 1958/59 oficjalnie wyodrębniono podstawowy pion nauczania jako Szkołę Podstawową  Nr 1 z siedzibą w obecnym budynku Zespołu Szkół Nr 3 (dawna Szkoła Rolnicza).

Obecny budynek szkolny przy ulicy Łąkowej nr 1 to efekt realizacji projektu znanego jako „1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego” – realizowanego od 1958 roku w całym kraju. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 16 listopada 1963 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 25 października 1964 roku. W „tysiąclatce” jak wtedy nazywano uczyło się w pierwszym roku jej funkcjonowania 665 uczniów w 17 oddziałach.

W latach 1976 – 1985 „Jedynka” funkcjonowała jako Zbiorcza Szkoła Podstawowa  w Ostrzeszowie (zwana gminną), po czym wraca do pierwotnej nazwy. W latach 1964 – 1996 szkoła nosiła imię gen. Karola Świerczewskiego. Już w wolnej Polsce, po zmianach ustrojowych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia, 31 maja 1996 roku  przyjęła imię noblisty Henryka Sienkiewicza. Ojcem inicjatywy związanej z nowym Patronem Szkoły była  nie tylko społeczność szkolna, ale także honorowy obywatel miasta  i oddany popularyzowaniu biografii i twórczości  pisarza – pan Igo Moś. Gościem honorowym na uroczystości nadania nowego imienia szkole był wnuk pisarza pan Juliusz Sienkiewicz..

Funkcję dyrektora „Jedynki” pełnili kolejno: Franciszek Szczepański, Olga Sojowa, Józef  Lach,  Marian Mika, Jan Krawczyk, Ryszard Szymański, Bronisław Drogi (1981 – 1986), Krystyna Idczak (1986 – 1990), Wanda Kędzierska (1990 – 1992). Obecna dyrektor Edyta Strzelecka pełni tę funkcję od roku 1992, każdorazowo przyjmując urzędowanie drogą konkursu.

Od roku 1999 w budynku przy ul. Łąkowej 1 pracują dwie oddzielne szkoły: sześcioletnia podstawówka i trzyletnie gimnazjum.

W styczniu 2012 roku „Jedynka” odnotuje na kartach swej historii osiemdziesięciolecie istnienia. Wszystkim zmianom organizacyjnym towarzyszyły zmiany w pracy dydaktyczno – wychowawczej i pozalekcyjnych formach aktywności z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. Oferta edukacyjna szkoły szczególnie wzbogaciła się po przejęciu placówek oświatowych w bezpośrednie gospodarowanie władz samorządowych. Każdy nowy rok szkolny, to nowe wyzwanie i nowe starania o jak najlepszy wynik pracy szkoły mierzony w oparciu o współczesne standardy mierzenia jakości pracy placówek oświatowych.

Strona głównaPoleć nasLista mailingowaNapisz do nas

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2012"

Mentor YDP Entelo